Czas odkurzyć sprzęt skiturowy!

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, czas więc na nowo przywitać się ze swoim sprzętem skitourowym  W tym krótkim wpisie znajdziecie kilka porad, co zrobić, aby odpowiednio swój sprzęt do nadchodzącego sezonu przygotować.

Zaczynamy od nart. Jeżeli serwisowaliście je po zimie, nie wymagają one ponownego serwisu. Co zrobić jak jednak zapomnieliśmy o nich? Przede wszystkim trzeba sprawdzić ich stan. Polecam co roku sprawdzić wiązania i krawędzie nart. Po sezonie zimowym mogły się pojawić jakieś uszkodzenia, których nie zauważyliśmy, bo po ostatniej wycieczce od razu schowaliśmy narty do garażu. Dokładnie oglądamy wiązania, wpinając i wypinając buta, upewniając się, że nie ma żadnych pęknięć. Dodatkowo ustawiamy siłę wypięcia wiązania odpowiednią do naszej wagi i stylu jazdy. Czas przejść do samych nart, a więc ostrzenia i smarowania. Najlepiej odwieźć je do sprawdzonego serwisu, gdzie zaopiekują się nimi kompleksowo 🙂 . Jeżeli macie cały potrzebny sprzęt do serwisu nart i chcecie dowiedzieć się, jak je przygotować, piszcie do nas! Uzupełnimy wtedy naszego bloga o nowy wpis.

zdj 1. Uszkodzenia w zoli, wymagające serwisu

zdj 2. Sprawdzamy czy wiązania nie mają uszkodzeń mechanicznych

zdj 3. Ustawiamy siłę wypięcia wiązania

Czas przejść do sprawdzenia fok. Rozklejamy je i sprawdzamy w jakim stanie jest klej. Jeżeli utracił właściwości lepne, np. przez zabrudzenie kleju, albo zbija się w grudki, które następnie zostają na narcie po założeniu fok, tzn. że najlepiej oddać foki do renowacji. Wszystkie foki klejowe nadają się do zregenerowania i raz na kilka lat polecamy takie spa swoim fokom zapewnić. Więcej na temat fok w następnych wpisach 🙂 .

zdj 4. Foka do regeneracji (żółta) i foka nadająca się do
użytku (czarna).

Comments are closed.